За постигане на целите на Ф“ДА", важна част от дейността ни е осъществяването на контакти и партьорства с неправителствени организации от страната и света:

От началото на дейността си, организацията е сключила споразумения за сътрудничество с ключови институции и организации на местно и международно ниво с цел ефективното изпълнение на програмите, свързани с лица, пострадали от домашно насилие и дискриминация, както и дейностите в посока насърчаване и реализиране на основните човешки права.

Това са: ОД МВР – Пловдив, ОЗ ИН - Пловдив, Община Пловдив, както и няколко районни общини, Общинска комисия за борба с трафика на хора, Дирекция „Социално подпомагане“, Медицински служби.

В допълнение, споразумения за съвместна работа бяха постигнати с Районен съд и Районна прокуратура – Пловдив, Общинския център за превенция на престъпността на непълнолетни.

Неправителствените организации, с които си сътрудничим са: Български червен кръст, Фондация „За нашите деца“, Национален алианс за хора с редки болести, Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве – Пловдив, Асоциация „Голям брат – голяма сестра“-Пловдив, Зонта клуб – Пловдив, Читалище „Светлина“ – с. Труд, Фондация „ИГА“, Български фонд за жените, както и експерти.


ФДА започна и сътрудничество с Европейския колеж по икономика и управление, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Народна библиотека „Иван Вазов“ – гр. Пловдив.


Екипът на ФДА участва в различни международни и национални обучения и работни срещи, съответстващи с целите и дейността на организацията.
Международно сътрудничество е установено с ASTRA и АSTRA Youth, AWID, WAVE, WIDE, ESCR-Net и You Act.


Фондацията успешно провежда и участва в защитнически и медийни кампании за популяризирането на правата на жените, премахването на насилието, основано на пола и насърчаване на доброволчеството. Тези дейности допринесоха за засилване на партньорските контакти и популяризиране на проблемите, свързани с половете.

Проекти

Понастоящем екипът реализира следните проекти:

1. „Подкрепа на Фондация ДА в усилията й за постигане на равнопоставеност на половете чрез предоставяне на консултации, водене на стратегически дела, организиране на конференции, семинари и обучения, извършване на изследвания и мониторинг”, (NoOCAY-14-499) финансиран от Фондация «ОУК» за периода юли 2014 - юни 2017г.

2. “Програми за превенция и преодоляване на домашното насилие” - Проектът се изпълнява по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с рег. № 93-00-521/21.12.2016г., сключен с Министерство на правосъдието. Проектът е фокусиран върху превенцията и преодоляването на домашното насилие сред децата и младежите, ефективна защита на правата и интересите на пострадалите чрез предоставянето на интердисциплинарни услуги – юридически и психо-социални консултации; ефективна работа с извършителите на домашно насилие в рамките на програма по чл. 5, ал. 1, т. 5 от ЗЗДН; подобряване на уменията на прилагащите ЗЗДН и координиране на тяхната работа.

3. CONVEY: Противодействие на сексуалното насилие и тормоз: Привличане на младежите от училищата в дигитално обучение по въпросите на джендър стереотипите. Проектът е съ-финансиран от Програмата на Европайския съюз „Права, равнопоставеност и гражданство“ и е в процес на реализиране от организации в 6 държави от ЕС: CESIE (Италия), „Усмивката на детето“ (Гърция), „Надежда за децата“ (Кипър), „Център за борба срещу сексуалното насилие – Корк“ (Ирландия), Фондация „Джендър алтернативи“ (България), Градски съвет - Уестминистър (Великобритания)

4. "Граждански мониторинг на Стратегиите за ромско включване" - Фондация ДА става част от пилотен проект "Изграждане на капацитет на ромското гражданско общество и засилване на участието му в мониторинга на националните стратегии за интеграция на ромите". Пилотният проект се управлява от Европейската комисия, Генерална дирекция "Правосъдие и потребители" (Генерална дирекция "Правосъдие"). Тя се координира от Централноевропейския университет (CEU) в партньорство с Европейската мрежа на ромските организации за миграция (ERGO), Европейския център за правата на ромите (ERRC), Fundación Secretariado Gitano (FSG) и Ромския образователен фонд (REF)

5. Проект “Изграждане на капацитет в Южно-Средиземноморския регион за диалог и мониторинг на жените в обществото (CSO WINS)” - https://www.euromedwomen.foundation/



Реализирани проекти:

1.    „Осигуряване на устойчива правна и психо-социална подкрепа на лица, пострадали от домашно насилие в област Пловдив“ финансиран от Фондация „OAK” (2013-2014 год.). Той представлява продължение на проекта, финансиран от Фондация „OAK”, в периода март 2012-февруари 2013 год. Основните програми по проекта са: психо-социално консултиране, правна помощ, работа със семейства и двойки, трудово посредничество и работа с извършители на домашно насилие. Екипът осигурява и процесуално представителство пред национални, регионални и международни съдилища. Дейността се осъществява в гр. Пловдив, ул. „4-ти януари“ №38, вх. В, ет. 2, ап. 4.


2.    „Осигуряване на устойчива правна и психо-социална подкрепа на лица, пострадали от домашно насилие в област Пловдив“ финансиран от Фондация „OAK” в периода март 2012-февруари 2013 год.


3.     „Икономическо овластяване на жените” (финансиран от Платформата „Катапулт” на Глобалния Фонд за Жените, септември 2013-юни 2014 г.). Проектът предвижда създаването на Ресурсен център за социално уязвими жени в гр. Пловдив с цел подобряване на достъпа им до качествено обучение и образование. В периода Октомври 2013 год. – Юни 2014 год., жени от малцинствата (Роми, Турци), жертви на домашно насилие и самотни майки, разчитащи на социални помощи ще получат практически компютърни и езикови обучения по английски език, както и правни и кариерни консултации с цел натрупване на опит, знания и увереност, необходими за повишаване на тяхната конкурентноспособност на динамичния трудов пазар. Дейностите ще помагат на жените да анализират причините за бедност и насилие, свободно да изразят техните страхове и желания, както и да изградят необходимия им капацитет за активно участие в обществените процеси.

4. Проект № 15-00-262/2014 г. „Ефективно прилагане на Закона за защита от домашното насилие - финансиран от Министерството на правосъдието на основание чл. 19, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за защита от домашно насилие. Продължителност - 8 месеца, с начална дата 13.2.2015г.

5. Проект № 08-00-19/2015г. „Услуги за подкрепа на лица пострадали от домашно насилие и работа с лица извършители“ - Проектът се изпълнява от Фондация ДА, финансиран от Министерството на правосъдието на основание чл. 19, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за защита от домашно насилие (ЗЗДН).
Продължителност: 13 месеца, начало - 10.12.2015г.

6. Проект BG05/755 „Заедно да осигурим справедливост на уязвими групи хора" - Проектът се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014; Период: 15 месеца (31.10.2014 год. – 31.01.2016 год.

7. „Подпомагане на правото на жертвите на трафик в България, Словакия и Румъния да получават правна помощ - подход, основан на правата на човека”, осъществяван благодарение на финансовата подкрепа на Програма „Превенция и борба с престъпността" на Европейска комисия, Генерална дирекция „Вътрешни работи“. Проектът се осъществява едновременно в трите държави. В България, от 2014 година, проектът се координира от Фондация „Асоциация Анимус” като Фондация "ДА" е партнираща страна


8. „Трафик на хора: изход и реинтеграция, бариери и възможсности” - Фондация "ДА" е партньор на френската организация "Амикал дьо Нид". Проектът се реализира в рамките на 24 месеца с начало 15.09.2014 год. Дейностите се осъществяват с финансовата подкрепа на Програма "Превенция и борба с престъпността" на Европейската комисия - Генерална дирекция "Вътрешни работи".

9. "Мълчанието НЕ е злато" - Национална информационна кампания за превенцията на домашното насилие. Проектът е финансиран от Български фонд за жените в периода 01.09 - 31.12.2016г.


Екипът на Фондация „ДА” е добре познат на гражданите на град Пловдив и областта, а именно като екипа на Фондация ”Български център за джендър изследвания” – клон Пловдив.

От септември 2002г., екипът е реализирал множество програми и проекти в сферата на защита на човешките права и по-конкретно тези на жените и момичетата – с фокус върху пострадалите от полово базирано насилие и множествена дискриминация. Работата му беше финансирана основно от международни донорски организации, оценяващи необходимостта от подобни социални услуги. Поради осъзната нужда на екипа от придобиване на оперативна самостоятелност, независимост, включително и финансова, той учреди Фондация „Джендър алтернативи”.


Основни проекти реализирани от екипа на Фондация „ДА”, като част от работата на Фондация „БЦДИ” – клон Пловдив, са:

1. Проект “Пилотна схема за сътрудничество с Полицията при оказване правна помощ на жени – жертви на престъпления, основани на пола” - програма, финансирана от “Правна програма” на Фондация “Отворено общество” – гр. София, 2003-2004 г. В хода на проекта, правна помощ и консултации получиха повече от сто /100/ жени в София и Пловдив.


2. Проект “Устойчиво партньорство между Полицията и НПО в гр. София и Пловдив - за изработване  и прилагане на  нови европейски стандарти  за оказване на помощ на жертви на семейно насилие и на сексуални престъпления”, 2004-2005 г. В хода на работата по проекта беше създадена и оборудвана съвместна приемна на Фондацията и Полицията за предоставяне на първична правна помощ на жертви на домашно насилие и сексуални престъпления. Броят на консултациите е 62. Консултирани лица са 65 жертви на домашно насилие и сексуални престъпления, от тях двама мъже, единият непълнолетен. Осъществени са и 19 консултации по телефона, както и 10 консултации в офиса на Фондацията.


3. “Ефективна защита от множествена дискриминация на уязвими групи хора в гр. София и Пловдив - за изработване и прилагане на нови европейски стандарти за оказване правна помощ на жертви и на мониторинг на случаи на множествена дискриминация”, 2006 г. (в партньорство с Фондация ”Достоен живот”- София и ФРР ”Рома”- Пловдив). В рамките на проекта, повече от 50 жени бяха консултирани от адвокатите на Фондацията и бяха образувани повече от 10 производства пред Пловдивските съдилища.


4. „Проект за защита на жертви на домашно насилие в регион Пловдив – предоставяне на безплатна правна помощ и представителство пред съда”, 2007 г.
По проекта бяха извършени над 30 консултации, образувани бяха 11 дела по Закона за защита срещу домашно насилие. Реализирано беше представителство по едно наказателно дело за причинена тежка телесна повреда, заплаха за убийство и хулиганство – вследствие акт на домашно насилие. Осъществено беше сътрудничество с Фондация за грижи в общността “ДИВА”.


5. „Координирани усилия за изграждане на благоприятна среда за ефективно и устойчиво изпълнение на Закона за защита срещу домашното насилие”, 2007, финансиран от UNIFEM. Осъществени бяха обучения на съдии, адвокати и полиция. Проведени бяха семинари за представяне нуждата от прилагане на международните стандарти при водене на дела за защита срещу домашно насилие, както и за изпълнение на позитивните задължения на Държавата в подобни случаи. Проектът беше реализиран в София, Пловдив, Варна и Бургас в партньорство с Асоциация „Деметра”-Бургас и „Български фонд за жените”-София.


6. Проект „Овластяване на жените чрез консултации и водене на дела за защита срещу дискриминация на основание на пола  в заетостта”. Адвокатите от правната мрежа на Фондацията предоставиха безплатна правна помощ по Закона за защита от домашно насилие, както и по Закона за защита от дискриминация – в случаи на трудова дискриминация. Правната помощ беше предоставяна в приемна на Фондацията на адрес: гр. Пловдив, бул. „Шести септември” №152, ет. 2, офис 211. Проектът на Фондацията подпомагаше жертви на домашно насилие и трудова дискриминация до края 2009 година. До месец юли 2009 год., проектът се осъществяваше със съдействието на Фондация за грижи в общността „ДИВА” – гр. Пловдив, осигуряваща психологическа помощ за жертвите на домашно насилие.


7. “Подкрепа на жени пострадали от домашно насилие чрез водене на съдебни производства по ЗЗДН”, финансиран от Фондация „OAK”, 2009-2010. На 16.02.2010 год., Областен съвет на Българския Червен Кръст (БЧК) – Пловдив, в сътрудничество с Фондация „Български център за джендър изследвания” – клон Пловдив и Община Пловдив разкриха Приемна за предоставяне на правни, психологически и социални услуги на лица, пострадали от домашно насилие. В периода 17.02.2010г. - 12.12.2010г. (без месец август) в Приемната бяха предоставени безплатни юридически консултации на 47 лица. Адвокатите на Фондация „БЦДИ” – клон Пловдив предоставиха повече от 20 консултации извън Приемната - по телефона, по изрично настояване на пострадалите, които нямат възможност да я посетят или имат спешна нужда от консултиране. В периода януари-август 2010г., на Телефона на доверието са регистрирани общо 1112 обаждания. Те касаеха преди всичко случаи на физическо насилие. В периода 17.02.2010г. - 12.12.2010г., със средства по проекта е финансирано образуването и процесуланото представителство по 9 дела по ЗЗДН и едно по СК. Адвокатите на Фондация „БЦДИ” – клон Пловдив водиха и повече от 20 производства по ЗЗДН, които не са финансирани по проекта.


8. “Правна помощ на уязвими групи жени пострадали от домашно насилие: чужденки, емигрантки, българки омъжени или имащи лични отношения с чужди граждани, жени с увреждания, жени от малцинствата и жени жертви на множествена дискриминация”, финансиран от Фондация „OAK”, 2011-2012. В периода март 2011-януари 2012 година, 15 производства бяха образувани по ЗЗДН, СК, НК и Европейската конвенция за защита правата на човека.


9. „Разкриване и предоставяне на комплекс от иновативни социални услуги в общността за превенция и преодоляване на социалното изключване на пълнолетни лица пострадали от домашно насилие в градовете София, Пловдив и Димитровград», финансиран по Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси» (2007-2012 год.). Основните програми по проекта са: правно, психо-социално консултиране, работа с двойки и с извършители на домашно насилие, трудово посредничество. В периода март 2011-януари 2012 год., повече от 125 лица са потърсили подкрепа в Бюрото на Фондацията, като преобладаващият брой са жени на възраст между 31 и 41 години.

             Екипът на Фондация „ДА” е добре познат на гражданите на град Пловдив и областта, а именно: екипът на Фондация ”Български център за джендър изследвания” – клон Пловдив (www.bgrf.org). Той включва шестима юристи с опит в областта на защита на човешките права, двама психолози работещи в сферата на защита на правата на жените и двама филолози – единият от които журналист, ангажирани с предмета на работа на организацията.

             От регистрацията на клона на Фондация „БЦДИ” през септември 2002 год. екипът й реализира множество програми и проекти в сферата на защита на човешките права и по-конкретно тези на жените – с фокус върху пострадалите от полово базирано насилие и множествена дискриминация. Работата му беше финансирана основно от международни донорски организации, оценяващи необходимостта от подобни социални услуги. Поради осъзната нужда на екипа от придобиване на оперативна самостоятелност, независимост, включително и финансова, той учреди Фондация „Джендър алтернативи”.  Регистрацията ни се наложи с цел да можем да продължим да предоставяме специализирани социални услуги в гр. Пловдив и областта с оглед изискванията на съществуващата национална правна рамка.

Фондация „ДА” е юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза, със следните цели:

 

  • Подпомагане изграждането на балансирано гражданско общество в страната чрез реализиране на равни възможности и равно представителство на мъжете и жените и на различните етноси в публичния и частния сектор;
  • Насърчаване активното участие на младите хора в обществения живот чрез защита и популяризиране на техните права;
  • Провеждане на изследвания във всички сфери на публичния и частния живот по въпроси, свързани със социалния пол (джендър изследвания);
  • Подкрепа на хора в затруднена социална и икономическа ситуация, лица пострадали от насилие и дискриминация и тези, които имат нужда от подкрепа, за да преодолеят риска от социална изолация;
  • Застъпничество за утвърждаване на универсалните и европейски стандарти за правата на човека и общопризнатите ценности на демокрацията и хуманизма.

 


  Екипът на Фондацията реализира

своите цели чрез:


>  Разработване, организиране и осъществяване на джендър проекти, включително по отношение на уязвими групи лица;

>  Разработване, организиране и осъществяване на проекти за защита на гражданските, политически, социални, икономически и културни права на човека и по-конкретно - на жените;

>  Индивидуална защита на правата на човека (правна, психологическа и социална), съдействане за изграждане и съдействие за изграждане на правозащитни мрежи, и тяхното интегриране към международните и европейски структури;

>  Наблюдение на спазването на правата на човека и на стандартите за равнопоставеност и на съответствието им с международните и европейски стандарти и изготвяне на сравнителни и справочни материали;

>  Разработване на предложения за промяна на българското законодателство засягащо правата на човека, недискриминацията и равноправието между мъжете и жените и напредъка на жените във всички области на обществения живот; Застъпничество и лобиране пред държавни институции;

>  Разработване и публикуване на практически ръководства, наръчници, научни издания, статии и разработки по джендър проблеми и по правата на човека и други материали; Юридически, социологически, икономически, политологически и др. проучвания, разработки и публикации;

>  Организиране, финансиране и провеждане на научно-практически конференции, срещи, кръгли маси и семинари с участието на обществени организации, практикуващи специалисти и представители на централни и местни държавни органи, както и на образователни заведения и институции, консултиране на държавни органи, неправителствени и стопански организации, чуждестранни институции и образователни заведения и институции по джендър проблеми и други проблеми на правата на човека;

>  Разработване или подпомагане на разработването на програми за джендър обучение и обучение по правата на човека на работници, предприемачи собственици на предприятия, на представители на държавната администрация, на практикуващи юристи, учащи се във всички степени учебни заведения и на активисти на неправителствени правозащитни организации;

>  Създаване на младежки и детски образователни, обучителни и насърчителни програми и проекти с цел обучение по правата на човека и ефективна защита на основните права на човека, както и на основните свободи;

>  Разработване, организиране и осъществяване на проекти за защита правата на младежите и на децата;

>  Разработване, организиране и осъществяване на проекти за развитие;

>  Извършване и на други дейности за постигане на целите на Фондацията, в рамките на действащото законодателство – национално, европейско и международно;

>  Извършване на други дейности, позволени от законите и други нормативни актове в РБ.

Целевите групи за работа на Фондация “ДА” са неправителствени организации и женски групи, адвокати и представители на правосъдието, жените – членове на българския парламент, жените – жертви на насилие и джендър дискриминация, младите хора.